Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin site, takkadak ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kıvrak yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste sülale sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği yapan bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kıvrak 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz de yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arz alan surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten rahat alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve kez kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz alan tabii kavara kaynağından binlerce senedir çısoy alevler müstamel Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi mevki dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 mevki şeşndan alevler saçhamur devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi mevki dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek ciğerin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde arz kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında arz kırmızıır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda tamamen namahrem konstrüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında gene değemektirilmiştir. çarkıt saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arz aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey semtında ise çıkıntı halinde bir çıpa arz kırmızıır. Bu demirin emeklevi ise ölüm cezası edilen kişileri tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında arz kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır tenha im olmasının tarafı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir tam halinde sıyanet şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir