Hava Durumu Tahminleri Ve Turizm Sektörü Arasındaki İlişki Nedir?

Hava durumu ölçümleri, ekseri meteoroloji istasyonları aracılığıyla yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar ivintiı ve cepheü, gönen tenasüpı, atmosfer tabncı, yağış rakamı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek sinein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseri manuel yahut otomatik yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseri radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine gereğince suhunet, gönen ve rüzgar ivintiı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belirli aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha şiddetledır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve abuhava değsorunikliği çaldatmaışmaları kadar birgeniş alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, katıksız afet uyarıları ve başka meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birgeniş ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaaname bakanlıkları yahut çevre bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve başka kaynaklara erişim sağlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve başka meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler kuruluşu aracılığıyla teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine geçirmek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını yağdırmak ve abuhava değsorunikliği ile ilgili tetkikatı özendirme geçirmek kadar görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir